Basın bültenleri

Şirketimizle ilgili son haberlere ya da ürünlerimiz ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

HVAC uygulamaları için susturucu

FlowGrid hava giriş ızgarası – Gürültü seviyelerini düşürmek için ebm-papst tarafından geliştirilen etkili bir yaklaşım.

 

Türbülans akış şeklinde fan içine giren hava akımı, yüksek gürültü seviyesi üretir : Asimetrik hava girişine neden olan bazı montaj pozisyonları türbülanslara neden olabilmektedir. Hava akımındaki daralmalar, vortex sarmalları şeklinde hava girdabı oluşturur. Fan kanatlarına çarpan bu girdaplar, istenmeyen gürültüler olarak meydana çıkarlar.

Bu düşünceyle, giriş havasını doğrultma etkisi oluşturan FlowGrid hava giriş ızgarası Mulfingen mühendisleri tarafından tasarlandı. Vortex dizelerinin ızgaralara çarparak bölünmesine ve dolayısıyla zayıflamasına neden olan FlowGrid sayesinde istenmeyen gürültüler önemli ölçüde düşürülmektedir. Bu sayede tüm frekans bandında ses seviyeleri aşağıya çekilmekte ve özellikle düşük dönüş hızlarında ortaya çıkan kanat geçiş frekanslarının rahatsız edici gürültüleri azaltılmaya çalışılmıştır. FlowGrid, hem aksiyel hem de radyal fanlarımız ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. En iyisi ise, enerji tüketimi ve hava performansı üzerinde negatif etkisi hemen hemen yoktur.

Örneğin, bir kondanser uygulamasında hava giriş ızgarasının aksiyel fan ile kullanılması ses seviyesinin 3.9 dB(A) ve kanat geçiş frekansının 16 dB(A) e kadar düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle uygulamada ses izolasyonu gibi gürültü seviyesi düşürme amaçlı önlemler almak gerekmeyecek ve katı ses seviyesi şartları daha kolay sağlanabilecektir.

FlowGrid hava giriş ızgarası, kompozit malzemeden üretilmektedir. Endüstriyel soğutma bazlı kondanser uygulamaları beraberinde, merkezi iklimlendirme üniteleri ve ısı pompası uygulamaları kullanımı için de uygundur. Kullanıcı için çok kısa sürede düşük frekans bantlarındaki gürültülerden kurtulmak mümkün olacaktır. İlk modeller 2014 - 2. Çeyrekte satışa sunulacaktır.