Greenday

Everyday is a Greenday / Ebmpapst Türkiye yeşil haftası

Ebmpapst ailesi, daha sağlıklı ve mutlu bir çevre ve yeryüzünde insan faktörünün olumlu yönde etkisi ile ilgili olarak tüm bireylerin yapabileceği önemli şeyler olduğu düşüncesiyle bir kampanya başlattı. Global çapta her hafta farklı bir ülke temsilciliği, kendi özgün programını kendisi için rezerve edilmiş hafta boyunca gerçekleştirdi.

Türkiye temsilcisi olarak bizler de 19-24 Kasım 2012 tarihleri arasında etkinliklerimizi gerçekleştirdik. Yeryüzünde yaşamı paylaşan tüm bireylerin, kendilerini direkt olarak etkileyen enerji verimliliği, çevre koruma, temiz / yenilenebilir enerji , geri dönüşüm, gibi konular hakkında fikir sahibi olması şüphesiz oldukça önemlidir. Fikir sahibi olan insanlar bunları etkin bir şekilde işleyip yeni fikirler üreterek yol alırlar. Bu sebeple etkinliklerimize çalışma arkadaşlarımızla birlikte marka felsefemiz olan Greentech ve Everyday is a Greenday konuları hakkında bilgi paylaşımı ile başladık çünkü çevre bilincine sahip her bir birey, iletişimde olduğu diğer insanlar ve çevresi için önemli seviyede etkin güç oluşturacaktır.

Atık su şişelerini değerlendirerek hazırladığımız yemlikleri, soğuk kış aylarında kuşların beslenebilmeleri için fabrika avlusundaki ağaçlara hep birlikte astık. Bisiklet sporu için adeta bir cennet olan bölgemizde bisiklet alışkanlığı ve sevgisi oluşturabilmek için düzenlediğimiz Sasalı Doğal Yaşam Parkı gezimiz sırasında oldukça eğlenceli vakit geçirdik. Yapısı gereği bisiklet kullanımına çok uygun olan bölgemizde bisiklet kullanımı kişisel karbon salınımı oranlarına olumlu etki sağlayacaktır. Herkesin en azından bir ağacı olmalı ilkesi ile, hep birlikte ağaçlandırma alanında çam fidanlarımızı dikip cansuyu verdik. Günümüz dünyasında tüm evlerde mutlaka elektronik atıklar vardır ve doğru değerlendirilmezse çevre için oluşturacağı kirlilik yükü aynı kütlede başka atıklara göre yaklaşık 100 kat daha yüksek seviyelerde olacaktır. Bu bağlamda, tüm arkadaşlarımızdan evlerinde bulunan elektronik atıkları (Eski telefonlar, uzaktan kumandalar, radyo-kasetçalar vs elektronik komponent bulunduran herşey ) toplamalarını istedik. Elektronik komponentleri uygun bir şekilde ayrıştırılan kütle, değerlendirilmesi için geri dönüşüm merkezine gönderildi. Beraberinde, bundan böyle tüm arkadaşlarımızdan piller de dahil olmak üzere elektronik atıkları bu şeklide değerlendirmelerini istedik.

Bir hafta içerisine sığdırabileceğimiz en anlamlı içerikle etkinliklerimizi geride bırakarak, geleceğimize daha mutlu ve sağlıklı bakmaya başladık.

Volkan Dağ

Satış Mühendisi – Yeşil hafta etkinlik yetkilisi